Spausdinti    |    VERSIJA NEĮGALIEMS
English
Paminėtos kunigo Juozo Zdebskio 90-osios gimimo metinės
2019-05-13

Prieš 90 metų gegužės 10 d. gimė Juozas Zdebskis – iškilus Katalikų bažnyčios kunigas, pogrindinės spaudos leidėjas, kovotojas už religijos laisvę. Rudaminoje, Lazdijuose ir Šlavantuose vyko renginiai, skirti šios iškilios asmenybės 90-osioms gimimo metinėms paminėti. Juozo Zdebskio atminimą pagerbė ir savivaldybės merė Ausma Miškinienė.

Lazdijų krašto muziejaus bendruomenės organizuotas atminimo renginys prasidėjo Rudaminos Švč. Trejybės bažnyčios šventoriuje šalia kunigo Juozo Zdebskio kapo. Mintimis ir prisiminimais apie kunigą Juozą Zdebskį pasidalino Rudaminos Švč. Trejybės parapijos kun. Alfredas Nėnius, Kučiūnų Šv. Kazimiero parapijos klebonas Vytautas Sakavičius, Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė.

Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė dėkojo visiems susirinkusiems šalia kunigo Juozo Zdebskio kapo. Savivaldybės vadovė pasidalino tėvų, senelių bei savo vaikystės prisiminimais, kai dar būdama visai maža, jau žinojo, kad šalia Rudaminos bažnyčios yra ypatingos asmenybės kapas. „Šis žmogus praturtino ne tik Lazdijų krašto, bet ir visos Lietuvos gyventojų istoriją. Turime didžiuotis, kad tokia iškili asmenybė buvo taip arti mūsų, šalia mūsų parapijiečių, tėvų, senelių ar artimųjų. Juk kiekvienos išgirstos pamaldos buvo reikšmingos, prasmingos ir telkiančios draugėn“ – teigė merė Ausma Miškinienė.

Kiek vėliau Lazdijų krašto muziejuje vyko profesoriaus, teologijos daktaro kunigo Kęstučio Žemaičio paskaita „XX a. tikėjimo liudytojai – kunigas Juozas Zdebskis – kovotojas už tiesą“. Kunigo Juozo Zdebskio 90-ųjų gimimo metinių minėjimas užbaigtas ekskursija į kunigo muziejų Šlavantuose.

Kunigas Juozas Zdebskis, ivenas šviesiausių ir tauriausių XX a. lietuvių, dar besimokydamas Kalvarijos gimnazijoje, subūrė pogrindinį katalikišką jaunimo būrelį. 1953 m. baigė Kauno kunigų seminariją. Kunigas nuolat keliavo po Lietuvą rinkdamas protesto parašus, lankydavo katalikus. Be to, ragino jaunimą giedoti tuo metu uždraustą „Tautišką giesmę“, dainuodavo kartu su jais patriotines dainas. Tikėjimu besidomintiems gyventojams vedė slaptas rekolekcijas. Rinko medžiagą ir platino Katalikų bažnyčios kroniką. Kun. Juozas Zdebskis patyrė daug persekiojimų, kankinimų. 1986 m. vasario 5 d. kunigas žuvo automobilio avarijoje.

Lazdijų r. sav. inf.

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui Archyvas
Dalintis