Spausdinti    |    VERSIJA NEĮGALIEMS
English
Lazdijų regiono pieno sektoriaus siekiamybė – saugus ir kokybiškas pienas
2019-08-01

Liepos 31 d. į Lazdijų rajono savivaldybės posėdžių salę susirinko šio krašto pieno gamintojai ir supirkimo įmonių atstovai. Jie susitiko su Lazdijų rajono savivaldybės mere Ausma Miškiniene ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) l. e. p. direktoriaus pavaduotoju Mantu Staškevičiumi bei Veterinarijos sanitarijos l. e. p. skyriaus vedėja-valstybine veterinarijos inspektore Audrone Mikalauskiene. Susirinkimo metu buvo diskutuojama apie pieno supirkimo ir tiekimo rinkai aktualijos Lazdijų regione.

„Net keletą savaičių buvo atliekami detalūs ir išsamūs nešališki patikrinimai, kurių metu buvo įvertinta pieno sektoriaus situacija tiek Lietuvoje, tiek Lazdijų krašte. Deja, mūsų regiono rodikliai patys prasčiausi. Tad šiandien mūsų susitikimo tikslas – išsiaiškinti, kodėl taip yra? Kas susidariusias problemas sukelia ir kaip jas išspręsti? Tikiu, kad tinkamai veikti pieno sektoriuje gali ir stambieji, ir smulkieji ūkininkai, tačiau svarbu, kad supirkėjai ieškotų galimybių investuoti į transportavimo įrangą, laikytųsi ne vienerius metus nustatytos teisės aktų tvarkos“, – kalbėjo Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai susirinkusiems priminė, kad jų pagrindinis tikslas – tiesiogiai bendrauti, konsultuoti pieno sektoriaus atstovus, o ne tik tikrinti ar bausti. VMVT l. e. p. direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius pristatė Centrinės VMVT tarnybos atliktų nepriklausomų patikrinimų rezultatus. Deja, net 30% Lazdijų rajono savivaldybėje supirkto pieno neatitinka teisės aktų nustatytų reikalavimų, o didžiausias pažeidimų kiekis nustatytas smulkiuosiuose ūkiuose, kuriuose auginamos 1-5 karvės. Lazdijų krašte atlikus tikslinius patikrinimus ir pieno tyrimus paaiškėjo, kad somatinių ląstelių ir bakterijų kiekis neatitinka reikalavimų ir 4-5% viršija statistinį Lietuvos vidurkį. Smulkūs gamintojai dažnai neturi galimybių arba neinvestuoja į šaldymo įrenginių įsigijimą, todėl pienas nėra tinkamai atšaldomas. Mantas Staškevičius pastebi, kad ūkiuose, kuriuose yra šaldymo įranga ir pienas atšaldomas tinkamai – pažeidimų skaičius yra ženkliai mažesnis, todėl ragina įvertinti galimybę įsigyti šaldytuvus.

Dar vienas pieno sektoriaus išskirtinumas Lazdijų regione – yra 20 supirkimo punktų ir jie visi jie naudojasi pavežėjimo paslauga. Dažiausiai vieno pavežėjimo maršruto trukmė ir atstumas neatitinka nustatytų reikalavimų. Be to, paaiškėjo, kad yra nesilaikoma transportavimo reikalavimų, pienas yra sumaišomas, netinkamai arba nesąžiningai paimami mėginiai tyrimams arba juos paima kvalifikacijos pažymėjimų neturintys asmenys, kartais pienas transportuotas netinkamoje, higienos normų neatitinkančioje ar neuždengtoje taroje. Pašalinti nustatytus pažeidimus ir užtikrinti kokybiškas paslaugas turėtų pieno supirkėjai.

VMVT l. e. p. direktoriaus pavaduotojui Mantui Staškevičiui pristačius vietinei rinkai mažais kiekiais gaminamų ir tiekiamų produktų taisykles ir kaip užtikrinti žalio (neapdoroto) pieno saugą ir kokybę gamybos bei supirkimo vietose, vyko aktyvi diskusija su pieno gamintojais ir supirkėjais. Nors pieno gaminimo ir supirkimo tvarką reglamentuojantys teisės aktai galioja jau ne vienerius metus, tačiau jų laikomasi ne visada, o kai kurie pieno supirkėjai ir pavežėjai nepakankamai investuoja į suteikiamų paslaugų kokybę ir numatytų reikalavimų įgyvendinimą. Susirinkę pieno gamintojai ir supirkėjai taip pat išsakė jiems kylančias problemas, dalijosi asmeniniais pavyzdžiais. Savivaldybės vadovė ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai patikino, kad susidariusios problemos yra aktualios, todėl konstruktyvių diskusijų metu bus ieškoma efektyviausių susidariusių problemų sprendimo būdų.

Lazdijų r. sav. inf.

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui Archyvas
Dalintis