Spausdinti    |    VERSIJA NEĮGALIEMS
English
Meras aplankė Lietuvos partizaną Juozą Jakavonį–Tigrą
2018-05-21

Gegužės 18 d. Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis lankėsi pas Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago artimą bendražygį Juozą Jakavonį-Tigrą, gyvenantį Kasčiūnų kaime Varėnos rajone. Meras šiam garbingam kovotojui už Lietuvos laisvę dovanų atvežė Lietuvos trispalvę ir įteikė kvietimą į birželio 9 d. vyksiančią Partizanų pagerbimo šventę, kurios viena iš organizatorių yra Lazdijų rajono savivaldybė, bei klausėsi įdomių partizano pasakojimų apie savo ir bendražygių nelengvą laisvės kovotojų kelią.

Lazdijų rajono savivaldybės merą A. Margelį bei jį atlydėjusius Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėją Vytuolį Valūną ir Merkinės seniūną Gintautą Tebėrą partizanas Juozas Jakavonis pasitiko savo sodyboje, įsikūrusioje gražioje vietoje ant Merkio upės kranto. Pirmiausia šeimininkas svečius pakvietė į kambarį, virtusį muziejumi. Jame – maldaknygė, po partizanų mūšio su sovietais rasta Merkyje, J. Jakavonio knyga „Šalia mirties“, spausdinimo mašinėlė, kuria atspausdinti partizanų „Laisvės varpas“ ir štabo dokumentai, partizanų nuotraukų albumai, apdovanojimai ir daugybė kitų partizanines kovas menančių daiktų.

„Dėkoju Dievui už gerą atmintį“, – pradėdamas dalintis prisiminimais sakė J. Jakavonis. Ir iš tiesų, galima tik pavydėti tokios puikios atminties ir tokių skaidrių minčių, kuriomis dalijosi devyniasdešimt trečius metus skaičiuojantis senolis. Jis merui aprodė atminimo kambaryje sukauptus įvairius eksponatus, vėliau pakvietė prie sodyboje atstatyto bunkerio.

Čia garbusis senolis papasakojo, kad 1945-aisiais, kai jam buvo 19 metų, prisiekė ir tapo partizanu Tigru. Priesaiką priėmė pats Pietų Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas –Vanagas. Tais pačiais metais birželį savo tėvų sodyboje su kitais partizanais iškasė bunkerį, kuris taip ir liko nesurastas sovietinių okupantų ir koloborantų. Bunkeris tapo partizanų vadų Juozo Vitkaus–Kazimieraičio ir Adolfo Ramanausko–Vanago vadaviete. Joje buvo leidžiamas laikraštis ,,Laisvės varpas“, spausdinami štabo dokumentai.

Mero paklaustas, kaip pavyko apsaugoti bunkerį nuo enkavadistų, partizanas Tigras pasakojo, kad tai kainavo daug sumanumo, drąsos ir pastangų. Jis prisiminė, jog ne vieną kartą jis ir jo bendražygiai buvo vos per plauką nuo pražūties, tačiau su Dievo pagalba pavyko išsisukti. Juozui taip gerai pavyko paslėpti vadus, kad enkavėdistai niekaip jų nerado, nors durtuvais ir iešmais subadė visą Merkio šlaitą bei aplink tvartą prie pamatų esančią žemę, šalia kurio įrengtas garsusis, dabar atstatytas, bunkeris. Kartą pasislėpusių partizanų Kasčiūnuose ieškojo net 50 sovietų karių, bet ir tuomet jiems nieko nepavyko rasti.

Nesibaigiantys pasakojimai, apie patirtus sunkius išbandymus kovojant už Lietuvos laisvę, byloja koks didis ir atsidavęs savo Tėvynei buvo ir yra partizanas Juozas Jakavonis–Tigras. Jo narsa ir besąlygiška pagalba partizanų vadui ir artimam bendražygiui Adolfui Ramanauskui-Vanagui, kurio 100-ąsias gimimo metines šiemet minime, ne veltui yra pastebėta ir įvertinta. Juozas Jakavonis–Tigras apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi (Vyčio Kryžiaus 3-iojo laipsnio ordinu), Pasipriešinimo dalyvio kryžiumi, Lietuvos kariuomenės kūrėjo medaliu.

Baigdamas viešnagę bei atsisveikindamas su partizanu J. Jakavoniu–Tigru Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis linkėjo jam sveikatos, liudyti gyvąją atmintį, kad kuo daugiau žmonių iš pirmųjų lūpų išgirstų apie partizanines kovas bei jų nenuginčijamą svarbą kelyje į Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Taip pat meras pakvietė partizaną į Lazdijų krašto partizanams skirto paminklo atidengimo iškilmes Seirijuose, kurios vyks šių metų lapkričio 23-ąją per Lietuvos kariuomenės dieną, bei į lapkričio 29-ąją Adolfo Ramanausko –Vanago tėviškėje Bielėnų kaime, Lazdijų rajone, vyksiantį parko atidarymą, skirtą šiam iškiliam Lietuvos partizanų vadui atminti.

Lazdijų r. sav. inf.

 

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui Archyvas
Dalintis