Spausdinti    |    VERSIJA NEĮGALIEMS
English
Paskubėkite pasiskiepyti erkinio encefalito vakcina
2019-04-05

Prasideda pirmasis erkių aktyvumo pakilimas. Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu yra vienas didžiausių Europoje – mūsų šalyje šia liga kasmet suserga 15 iš 100 tūkst. gyventojų. 2018 m. Lazdijų rajono savivaldybėje registruoti 5 erkinio encefalito ir 8 Laimo ligos atvejai. Nors kiekvienais metais erkių gausa būna skirtinga ir pavasarinio erkių aktyvumo metu didžiausias jų skaičius būna gegužės mėnesį, tačiau jau dabar reikia išlikti budriems bei saugotis erkių. Vakcinos nuo Laimo ligos nėra. Veiksmingiausia apsaugos nuo erkinio encefalito priemonė yra skiepai. Skiepų nuo Laimo ligos nėra.

 

 Įprastai, skiepytis nuo erkinio encefalito rekomenduojama žiemą arba ankstyvą pavasarį, kad užtektų laiko imunitetui susidaryti iki erkių sezono.

        Yra 2 vakcinacijos schemos:

        Įprastinė Vakcinavimo schema (1 dozė, 2-a dozė po 3 mėn., 3-a dozė po 12 mėn.)

       ir pagreitinta (1 dozė, 2-a dozė po 14 d., 3-a dozė po 5 mėn.).

        Abi schemos yra vienodai veiksmingos. Pagreitinta skiepijimų nuo erkinio encefalito schema taikoma prieš pat erkių aktyvumo sezoną ar jam jau prasidėjus.

             Imunitetas metams įgyjamas jau po pirmųjų dviejų dozių. Vakcinos efektyvumas siekia 98 proc.

          Kadangi Lietuva patenka į endeminę erkinio encefalito zoną, skiepytis rekomenduojama visiems. Tačiau labiausiai vakcina nuo erkinio encefalito verta pasirūpinti gyventojams, kurie daug laiko praleidžia miške ir gamtoje (urėdijų darbuotojams, medžiotojams, gamtoje žygius rengiantiems turistams). Svarbu atminti, kad erkių aktyvumo sezono metu nėra „saugaus“ laiko, nes erkės aktyvios ir dieną, ir naktį

Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik įsisiurbus infekuotai erkei, bet ir vartojant termiškai neapdorotą karvės ar ožkos pieną bei jo produktus. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 min., veikiant 70 °C temperatūrai – per 5 minutes.

Kas yra erkinis encefalitas?

Erkinis encefalitas – smegenis pažeidžiantis nervų sistemos uždegimas. Laiku neaptiktas, gali sukelti itin sunkių komplikacijų – paralyžių ar net mirtį.

Kaip užsikrečiama erkiniu encefalitu?

Ligos sukėlėją per seiles dažniausiai perduoda įsisiurbusi erkė pirmosiomis įsisiurbimo minutėmis. Kadangi erkė įsisiurbia neskausmingai, beveik pusė susirgusiųjų erkiniu encefalitu teigia erkės net nematę. Ypač pavojingos jaunos erkės (nimfos). Jos beveik keturis kartus mažesnės už suaugusias erkes, tad jas pastebėti ant savo kūno yra itin sudėtinga.

Kokie yra erkinio encefalito simptomai?

  • Karščiavimas, gripą primenantys kaulų, raumenų, galvos skausmai (pirmoji ligos fazė).
  • Tariamo pasveikimo periodas, trunkantis apie savaitę.
  • Centrinės nervų sistemos pažeidimas (antroji ligos fazė):
  • galvos skausmas, pykinimas ir (arba) vėmimas, sprando raumenų sustingimas;
  • sąmonės, orientacijos, mąstymo, kalbos sutrikimai, nevalingas drebulys, sutrikusi pusiausvyra ir koordinacija, traukuliai ir kiti nekontroliuojami sutrikimai (pasireiškia apie 30 proc. užkrėstų asmenų, t. y. kas trečiam žmogui).
  • Nugaros smegenų, nervų ir nervų šaknelių pažeidimai – tai mielitinė, trečioji, erkinio encefalito forma. Ji dažniausiai pasireiškia rankų arba pečių juostos raumenų susilpnėjimu.

Simptomai pasireiškia praėjus 3–30 dienų po užkrato patekimo į žmogaus organizmą.

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui Archyvas
Dalintis