Spausdinti    |    VERSIJA NEĮGALIEMS
English
Šešiasdešimt trečioji karantino diena: Lazdijų miestas ir savivalda švenčia 423 -ąjį gimtadienį, per Lazdijų – Aradninkų pasienio punktą į Lietuvą grįžtančių vis daugiau
2020-05-17


Šiandien Lazdijai švenčia 423 – jį gimtadienį. Būtent prieš 423 metus, gegužės 17 dieną 1597 metais, karalius Zigmantas Vaza Lazdijams suteikė Magdeburgo teises: herbą, turgaus bei prekymečių privilegiją, - miestams privalomus  atributus. Dėl to ši data  laikoma Lazdijų gimtadieniu. Kodėl mūsų miesto gimtadienis švenčiamas ne nuo pirmojo jo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose, o būtent nuo Magdeburgo teisių jam suteikimo? Magdeburgo teisė garantavo jau esantiems miestams ar miesteliams  tam tikrą nepriklausomybę nuo valdovo, bažnytinės hierarchijos ir vietos galingųjų. Ji suteikė miestiečiams (daugiausia amatininkams ir pirkliams) teisę rinkti miestų tarybas ir kitus savivaldos organus, kurie ir tvarkė miesto administracinius, iždo ir teismo reikalus. Rotušė pasidarė tokia pat svarbi vieta, kaip ir pilis ar katedra, apie kurias pirmiausia ir augdavo miestas. Todėl gegužės 17 – oji mūsų rajone yra minima  yra ne tik kaip Lazdijų miesto, bet ir vietos savivaldos gimtadienis. Lazdijiečiai šią datą pradėjo švęsti praėjus keleriems metams nuo  Nepriklausomybės pradžios  – 1997 metais, kai labai įspūdingai, su gausiu būriu garbingų svečių iš Lietuvos ir užsienio  paminėjome 400 –ąsias Lazdijų miesto  metines. „Pasienio fiestos“ sumanytojos – Lazdijų rajono savivaldybės tarybos – jau iš anksto buvo planuota, kad „Pasienio fiesta“ bus švenčiama kaip  Lazdijų, svarbiausio mūsų krašto  savivaldos istorijoje miesto,  gimtadienis.  „Su mūsų visų švente, brangūs Lazdijų karšto gyventojai“,  – sako rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė. –  „Nors ši šventė šiemet švenčiama sudėtingu karantino laikotarpiu, jis vis tiek gyva kiekvieno mūsų širdyse, kiekvienam mūsų ji suteikia ypatingą progą  prisiminti Lazdijų krašto istoriją ir suteikia viltį, kad  ne vieną dešimtmetį ir šimtmetį  ją galėsime švęsti  laisvai, demokratiškai, jausdami, kad  esame vieningos, tvirtos, savarankiškai priimančios sprendimus  rajono bendruomenės  nariai“.

 

Laisvėjant karantino apribojimams, vis daugiau rajono gyventojų, kurie laikiniam darbui ar mokslui buvo išvykę į užsienį, grįžta į namus. Šiandien rajono savivaldybės saviizoliacijai paruoštuose būstuose gyvena 12 grįžusių rajono gyventojų. Viena moteris, po 14 dienų sėkmingos saviizoliacijos, išvyko į namus. Trys gyventojai, atsivėrus sienoms per Lenkiją, į Lazdijus sugrįžo per Lazdijų – Ardninkų pasienio kontrolės punktą automobiliais. Visi jie, kaip reikalauja karantino taisyklės, atliks saviizoliaciją  savivaldybės paruoštuose būstuose. Dar trys rytoj sugrįš iš Vokietijos lėktuvu, maršrutu Frankfurtas – Vilnius. Iš Vilniaus oro uosto jie bus pargabenti specialiai  savivaldybės  paruoštu transportu.

Daugėja grįžtančiųjų į Lietuvą automobiliais per Lazdijų – Aradninkų pasienio kontrolės punktą. Mobilioji Lazdijų medikų brigada šiandien net penkis kartus vyko į pasienį, kur buvo paimti ėminiai dėl COVID-19 ne tik mūsų rajono, bet ir kitų savivaldybių gyventojams, kurie automobiliais  grįžta iš užsienio per Lenkiją. Artimiausiomis dienomis laukia ženklus grįžtančiųjų per šį pasienio punktą asmenų  pagausėjimas, tad rajono mobilioji brigada turės nusistatyti prioritetus ir ėminius imti tik iš užsienio grįžtantiems mūsų rajono gyventojams. Tuo tarpu kiti grįžtantieji tikrintis dėl koronavirusinės infekcijos COVID-19 pasienyje bus įpareigoti savivaldybėse pagal savo gyvenamąją vietą.

Mūsų rajone susirgimų dėl COVID-19 nėra, nors tiriamųjų  ratas rajone platėja: ėminiai imami ne tik  darbo kolektyvuose, kurie turi ar ruošiasi turėti daugiau kontaktų su gyventojais, bet ir tiems rajono gyventojams, kurie jaučia būtinybę pasitikrinti savo iniciatyva. Lietuvoje per praėjusią parą nustatyti 7 nauji susirgimo dėl COVID-19 atvejai. Šiuo metu  serga 482 asmenys, pasveiko – 997. Nuo koronavirusinės infekcijos pradžios iš viso mirė 56 šalies gyventojai.

 

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui Archyvas
Dalintis